Nový rok, nový človek
Novoročné predsavzatia?! Tie sú pre slabochov! Kto chce zmenu, ten rovno koná, a to od prvých dní nového roka.
Začať sa dá napríklad tak, že z tela dostaneme všetky zvyšky kapustnice, šalátov, koláčikov, vianočných punčov a iných dobrôt, ktorými sme sa za ostatné dni, ba možno týždne, rozmaznávali. Dostali sa hlboko do tela, sú v krvi, v koži, vo vnútorných orgánoch. A preto treba ísť do sauny! „Pravidelné saunovanie by malo byť súčasťou starostlivosti o telo a ducha celoročne, pretože je to rokmi preverená otužovacia a ozdravná procedúra,“ pozýva do sáun aj Alena Tóthová, masérka a vedúca wellnesu v hoteli Malvázia. „Potením sa z tela vyplavujú škodliviny, saunovanie podporuje celkovú kondíciu organizmu, pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, prekrvuje svalstvo a pohybový aparát. Nemalú úlohu zohráva saunovanie aj v boji proti vírusovým ochoreniam.“
Rytmy pre život
Koho nelákajú posilňovne či beh zimnou prírodou, ten si môže do kalendára od januára do decembra zapísať hodiny tanca, na ktorých sa perfektne vypotí a zároveň sa dokonale zabaví. Zumba fitness, kuduro alebo reggaeton sú najpríjemnejšou cestou, ako zhodiť kilá, netrápiť sa však pritom hladovkou, „svalovkou“ ani žiadnou inou –ovkou. Ako hovorí lektorka Dee z latino klubu na Prievozskej ulici v Bratislave: „vedieť tancovať, nemusí mať žiadnu kondičku, stačí, keď sa nechá unášať rytmom a bude opakovať po inštruktorovi. Čokoľvek, čo človeka ťaží na duši, sa pri tanci vyparí, rovnako ako nadbytočné kilogramy. Na oplátku telo dostane dávku endorfínov, človek sa cíti šťastný a uvoľnený.“
Terapiu tancom na dosiahnutie vysnívanej postavy, ale aj rovnováhy medzi telom a dušou odporúčajú aj psychológovia. „Tanec je považovaný za liečivý už tisícročia a dnešná pohybovo-tanečná psychoterapia to iba potvrdzuje. Výhoda spojenia cvičenia s tancom je v tom, že dokáže aktivovať viaceré centrá mozgu zároveň – pohybovú, rytmickú aj emocionálnu. To rozvíja kontakt so sebou samým a prispieva k zosúladeniu tela a mysle, s čím má mnoho ľudí problém. Pri tanci sa viac pozornosti venuje vlastným pocitom, je tu väčší priestor na kreativitu, tanečné cvičenie dokáže znížiť úzkosť, prispieť k uvoľneniu a dokonca uľaviť od bolesti,“ hovorí psychologička Mária Vitková.
A šup do kuchyne
Tak ako do sauny, ani na tanečné cvičenie by človek nemal ísť hladný, no ani priveľmi najedený. Čo teda do žalúdka? Pri receptoch na nasledujúci rok myslime na to, čo už spomínala psychologička Mária Vitková – na rovnováhu. Rozumné je neprejedať sa a rozumné je nehladovať. Jesť treba tak akurát. Pre tých, ktorým to robí trochu problém, ponúkame ľahký trik: všetky jedlá si naberajte na čo najmenšie taniere, potom aj menej zjete.