Život ženy po štyridsiatke
3. septembra 2018
5 TIPOV AKO ZVLÁDNUŤ MENOPAUZU
12. novembra 2018

Jeseň nie len okolo nás

Starnutie je prirodzenou súčasťou ľudského života. V dnešnom svete ho vnímame skôr negatívne, no malo by to byť presne naopak. K jeseni života by sme mali pristupovať s vďakou a motiváciou stráviť ju čo najkvalitnejšie. Je len na nás, či sa zahrabeme hlboko do lístia, alebo si vychutnáme jeho pestré farby.

 

Zdravie na prvom mieste

Až v tomto veku nám dochádza, aké je zdravie dôležité a krehké zároveň. Je prioritou udržať svoje telo v kondícii a organizmus schopný bojovať s ochoreniami. Nikdy nevieme, čo sa môže prihodiť, preto musíme byť pripravení na všetko. Predstavte si, že vás postihne akútne ochorenie a vy budete musieť ísť na operáciu. Už spamätávanie sa z úspešného operačného zákroku vyžaduje veľa sily a energie. Venujte sa prevencii viac ako kedykoľvek predtým. Nepodceňujte pravidelné prehliadky a návštevy u lekára.

 

Opadaná jabloň

Čo sa týka jesene života ženy, každá ju prežíva individuálne. V tele nastávajú zmeny, na ktoré si treba jednoducho zvyknúť a pristúpiť k nim s gráciou. Psychická nepohoda a rozladenosť môže byť spoľahlivý spúšťač rôznych ochorení, preto by sme aj po dosiahnutí tejto méty mali zostať pozitívne. Zmeny nastávajú najmä kvôli hormónom, ktoré telo v čase menopauzy prestane produkovať. „Klimaktérium predstavuje pokles estrogénov v tele, s ktorým súvisia niektoré sprievodné prejavy. Tie môžu byť u niektorých žien dokonca minimálne a toto obdobie prežijú veľmi pokojne. Naopak, ak príznaky menopauzy znižujú kvalitu života, existuje niekoľko možností, ako im predísť alebo ich minimalizovať,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Jozef Španka a prichádza s nehormonálnym riešením a výživovým doplnkom Sérélys pre komfort v menopauzálnom období: „Plazmatický extrakt z peľového zrna obsahuje L-tryptofán, ktorý sa v tele zmení na serotonín – jeho nedostatok môže napríklad za nálady, podráždenosť, depresie, poruchy termoregulácie. Serotonín je dôležitý pre bdelý stav organizmu. V tele metabolizuje na melatonín, ktorý zase vplýva na kvalitu spánku. Práve melatonín môže zmierniť návaly tepla a potenie, navodiť dobrú náladu, potlačiť depresie a zlepšiť spánok. Zvýši sa kvalita života a žena je ,späť v hreʽ.“ Menopauza neprichádza zo dňa na deň. Keď vnímame, že sa náš metabolizmus spomaľuje, jedzme striedmejšie – menšie dávky a častejšie. Stravujme sa ľahšie a zdravšie. Časy nezdravých a ťažkých jedál sú jednoducho preč, našťastie! Pri pocite, že strácame vitalitu, sa začnime viac hýbať. Už 30-minutová prechádzka denne spraví divy s náladou aj fyzickou kondíciou. Na pokročilom veku je krásne to, že svoje telo dokonale poznáme. Jeseň života ženy znamená iba začiatok nového obdobia, ktoré nemusí byť o nič menej zmysluplné alebo vzrušujúce.