Nová senzácia zvaná Salsation® vás dostane do formy!
14. decembra 2016
Dajte sa do formy už od prvých dní
16. decembra 2016

Vyvarujte sa najčastejších chýb pri saunovaní!

Two beautiful laughing females sitting and talking in sauna

Doprajete svojmu telu pravidelný pobyt v saune? Robíte veľmi dobre. Vďaka saunovaniu sa odplavujú z tela toxíny, sauna pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, prekrvuje svalstvo a pohybový aparát a posilňuje imunitu. Pobyt v saune by sa mal stať rutinnou záležitosťou každého človeka. Viete však, že aj tento druh relaxu má svoje pravidlá? Saunujte sa efektívne a najmä prospešne pre svoje zdravie. Ako na to?

„Pravidelné saunovanie by malo byť súčasťou starostlivosti o telo a ducha každého človeka, a to nielen počas zimných mesiacov, ale celoročne. Nemalú úlohu totiž zohráva v boji proti vírusovým ochoreniam,“ hovorí Alena Tóthová, masérka a vedúca wellnes hotela Malvázia. Podľa aktuálnych prieskumov preferuje wellness ako formu oddychu viac ako 36 % Slovákov. Celkovo viac ako 23 % dáva pred bazénom či masážou prednosť práve saune.

Na výber je medzi fínskou, parnou či infrasaunou, pričom dôležité je dbať na zdravotné indikácie. V prípade, že trpíte zápalom, kožným ochorením alebo problémami so srdcom či vysokým krvným tlakom, čakáte bábätko alebo máte menštruáciu, saune by ste sa mali zďaleka vyhnúť. To platí aj v prípade viróz či zvýšenej teploty.

Ideálne je navštevovať saunu minimálne raz do týždňa na dve hodiny. Ak patríte k začiatočníkom, pri prvej návšteve stačí päť minút a časový interval postupne predlžujte. Začnite na nižších laviciach a postupne sa presúvajte na tie vyššie položené.

Ešte pred vstupom do sauny je vždy nutné odlíčiť sa, umyť celé telo mydlom a osušiť, aby sa urýchlilo prehriatie organizmu. V žiadnom prípade sa nesaunujte v plavkách! Syntetické materiály pri vysokých teplotách púšťajú do ovzdušia zdraviu škodlivé látky, ktoré sa následne dostávajú cez kožu do tela. Používajte len bielizeň určenú na tento účel a nezabúdajte, že menej je viac, takže pokojne môžete zostať nahí. Dôležité je podložiť si pod seba plachtu alebo osušku a pravidelne si utierať pot. Podporí sa tak otváranie kožných pórov a odplavovanie nečistôt. Pamätajte si, že aj ochladzovanie má svoje pravidlá.Schlaďte sa v sprche alebo v bazéne pozvoľným vstupom – nie skokom! Postup prehrievania a následného ochladzovania opakujeme aspoň trikrát. Nakoniec sa osprchujeme, zabalíme do suchého župana alebo plachty a relaxujeme 20 minút. Pri oddychu dopĺňame tekutiny, ktoré sme počas saunovania vypotili, a snažíme sa uvoľniť a vychutnať si relaxačné účinky,“ radí masérka Alena Tóthová.

Po saunovaní je dobré vyhýbať sa konzumácii alkoholu a ťažkým jedlám. Naopak, vhodné sú minerálne vody, džúsy a vlažný čaj na doplnenie tekutín, ktoré počas pobytu v saune telo stratilo.