Doprajete svojmu telu pravidelný pobyt v saune? Robíte veľmi dobre. Vďaka saunovaniu sa odplavujú z tela toxíny, sauna pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, prekrvuje svalstvo a pohybový aparát a posilňuje imunitu. Pobyt v saune by sa mal stať rutinnou záležitosťou každého človeka. Viete však, že aj tento druh relaxu má svoje pravidlá? Saunujte sa efektívne a najmä prospešne pre svoje zdravie. Ako na to?
„Pravidelné saunovanie by malo byť súčasťou starostlivosti o telo a ducha každého človeka, a to nielen počas zimných mesiacov, ale celoročne. Nemalú úlohu totiž zohráva v boji proti vírusovým ochoreniam,“ hovorí Alena Tóthová, masérka a vedúca wellnes hotela Malvázia. Podľa aktuálnych prieskumov preferuje wellness ako formu oddychu viac ako 36 % Slovákov. Celkovo viac ako 23 % dáva pred bazénom či masážou prednosť práve saune.
Na výber je medzi fínskou, parnou či infrasaunou, pričom dôležité je dbať na zdravotné indikácie. V prípade, že trpíte zápalom, kožným ochorením alebo problémami so srdcom či vysokým krvným tlakom, čakáte bábätko alebo máte menštruáciu, saune by ste sa mali zďaleka vyhnúť. To platí aj v prípade viróz či zvýšenej teploty.
Ideálne je navštevovať saunu minimálne raz do týždňa na dve hodiny. Ak patríte k začiatočníkom, pri prvej návšteve stačí päť minút a časový interval postupne predlžujte. Začnite na nižších laviciach a postupne sa presúvajte na tie vyššie položené.
Ešte pred vstupom do sauny je vždy nutné odlíčiť sa, umyť celé telo mydlom a osušiť, aby sa urýchlilo prehriatie organizmu. V žiadnom prípade sa nesaunujte v plavkách! Syntetické materiály pri vysokých teplotách púšťajú do ovzdušia zdraviu škodlivé látky, ktoré sa následne dostávajú cez kožu do tela. Používajte len bielizeň určenú na tento účel a nezabúdajte, že menej je viac, takže pokojne môžete zostať nahí. Dôležité je podložiť si pod seba plachtu alebo osušku a pravidelne si utierať pot. Podporí sa tak otváranie kožných pórov a odplavovanie nečistôt. Pamätajte si, že aj ochladzovanie má svoje pravidlá. „Schlaďte sa v sprche alebo v bazéne pozvoľným vstupom – nie skokom! Postup prehrievania a následného ochladzovania opakujeme aspoň trikrát. Nakoniec sa osprchujeme, zabalíme do suchého župana alebo plachty a relaxujeme 20 minút. Pri oddychu dopĺňame tekutiny, ktoré sme počas saunovania vypotili, a snažíme sa uvoľniť a vychutnať si relaxačné účinky,“ radí masérka Alena Tóthová.
Po saunovaní je dobré vyhýbať sa konzumácii alkoholu a ťažkým jedlám. Naopak, vhodné sú minerálne vody, džúsy a vlažný čaj na doplnenie tekutín, ktoré počas pobytu v saune telo stratilo.