Pozor na zimné športy – lyžujte a korčuľujte s rozumom.
12. decembra 2016
Nová senzácia zvaná Salsation® vás dostane do formy!
14. decembra 2016

Vedomé milovanie telom aj dušou v období menopauzy

Menopauza v živote ženy je zároveň obdobím, kedy si k sebe partneri hľadajú cestu späť. A to vo viacerých rovinách – fyzickej, ľudskej a v ideálnom prípade aj duchovnej rovine. Náročné obdobie, kedy prácu striedali deti a domácnosť, vystriedalo hluché obdobie bez detí, s partnerom aj bez partnera zároveň.

V dnešnej dobe je úspech, ak máte ešte v menopauze toho istého partnera. Mnoho vzťahov končí po prvej kríze, ktorá je nedielnou súčasťou každého zväzku. Keď sú deti, alebo potom, keď deti odídu.

Pritom sa dá väčšina vzťahov zachrániť

Stroskotávajú na nedostatku porozumenia, empatii, nesprávnej komunikácii. Za roky spoločného života sa na vzťah nabalí veľa negatívnych emócií. Partneri majú pocit, že sa už nie je kam vyvíjať, posúvať, že nie je o čom. Často sa však jedná len o bloky v nás. Kľúčom je menej myslieť a viac cítiť, otvoriť sa partnerovi, životu a vzťahu. Ten môže byť intenzívny a intímny, rovnako ako na začiatku.

V skutočnosti sa len málo ľudí narodí s tým, že vie ako sa milovať telom aj dušou. Ostatná väčšina sa to musí naučiť, ak bude chcieť. V škole nás naučia o fyziológii pohlavia, chorobách, o bezpečnom sexe, ale nič o tom ako sa milovať vedome, prežívať celého partnera aj seba, tu a teraz.

Odísť zo vzťahu je tá ľahšia cesta

Ostať a pracovať na ňom, tá ťažšia. Ak odídete pre niečo z jedného vzťahu, a problém ostane na povrchu, nevyriešený, zopakuje sa vám tento problém vo všetkých ostatných vzťahoch. Nespočíva totiž vo vzťahu, ale vo vás. Pritom všetko čo stačí je začať jednať a nie čakať. V dnešnej dobe je predsa toľko možností. Starajte sa o seba a jeden o druhého. Ak Vás trápia napríklad príznaky menopauzy, riešte ich. Dnes už totiž neplatí, že si ženy toto obdobie musia v tichosti pretrpieť. Existujú napríklad doplnky výživy, ktoré napomáhajú príznaky menopauzy odstrániť. Neznamená to, že musíte do seba pchať ihneď hormóny, sú aj prírodné možnosti. Jedným z nich je napríklad prírodný výťažok z peľového zrna.

Mnoho, hlavne žien, uráža predstava, že by sa mali ísť učiť milovať na kurz

V skutočnosti sa nejdete učiť milovať, ale spoznávať samého seba a svojho partnera. Zistiť čo vás spája a rozdeľuje. Nejde o žiadne zvrátené fyzické učenie. To na čom stojí fyzická rovina je práve vzťahová, duševná oblasť vzťahu, intimita. Tá sa „vyučuje“ v chránenom prostredí, citovo bezpečnom, kde nejde o to napádať jeden druhého, hľadať veci, ktoré vás rozdeľujú, súťažiť. Naopak hľadať cestu spolupráce, pochopenia a harmónie. Čo príde po duševnej intimite je ako keby „druhoradé“. Citlivé kontaktné aktivity.

Základným stavebným kameňom spokojného vzťahu je sebaúcta a sebaláska

Proces skvalitňovania vzťahu býva niekedy bolestivý. Aby sa mohli staré traumy vyriešiť, musia sa najprv otvoriť. Výsledok však stojí zato, odmenou vám bude hlboké poznanie seba, partnera, spokojný vzťah a plnohodnotný život.