Ako sa starať o pokožku v zime.
10. decembra 2016
Vedomé milovanie telom aj dušou v období menopauzy
13. decembra 2016

Pozor na zimné športy – lyžujte a korčuľujte s rozumom.

Prvým snehovým vločkám sa už tešia aj slovenské lyžiarske strediská. Podľa predpovedí meteorológov nás čaká tuhá zima a biele Vianoce. Na svoje si prídu nielen milovníci zimných športov.

Príprava na zimné športy

Lyžovanie, bežkovanie, snowboardovanie či korčuľovanie sú pre organizmus silná záťaž. Preto sa treba na ne pripraviť, aby neprichádzalo k úrazom. Okrem svalovej kondície treba zvládať aj techniku. Darmo vie niekto výbornú techniku, keď má svalstvo ochabnuté, nie je kondične na to pripravený. Darmo je niekto kondične pripravený, keď nevie lyžovať. „Dôležitá je kombinácia svalová kondícia a dobrá technika. Pri týchto športoch je skôr riziko úrazu ako nejaké dlhodobé poškodzovanie. Hovoríme o tzv. nárazových športoch, rekreačný športovec lyžuje 1 – 2 týždne do roka a zvyšok roka sa mu nevenuje. Nemôžeme hovoriť o dlhodobejších poškodeniach, ale o úrazoch, ktoré sú v zime veľmi časté. Neexistuje nejaká ortopedická prevencia úrazu, ale skôr treba vychádzať z techniky, z povrchu atď.,“ vysvetľuje ortopéd MUDr.  Tomáš Jakubík.

Aký je správny výstroj?

Aby svalový aparát správne pracoval, potrebuje byť v teple. Ideálny je taký športový výstroj, ktorý udržiava teplo, dýcha, ale nebude sa v ňom človek potiť. Ortopéd Tomáš Jakubík radí: „Pot nám spôsobuje odvádzanie tepla, vznikanie tzv. lokálneho chladu, čo nám môže sval stiahnuť a dostaneme kŕč. Je tu veľká pravdepodobnosť, že sval nebude pracovať v pohodlnej pozícii, ale bude pracovať na svojej krajnej pozícii, lebo je stiahnutý, skrátený a môže dôjsť k jeho úrazu.

Obuv treba prispôsobiť charakteru športu. Iná obuv sa používa pri zjazdovom lyžovaní, iná pri bežkovaní a iná pri snowboardovaní. I keď je lacnejšie si výstroj požičať, treba dbať na to, aby obuv alebo korčule netlačili. Najčastejšími problémami sú práve odery a bolesti.

Čo ak dôjde k najhoršiemu?

Zimná sezóna je pre milovníkov snehu ako stvorená na pády a zlomeniny. Všetci by sme si želali aby k takýmto nehodám na svahu nedochádzalo, avšak treba brať ohľad na bezpečnosť a nezabudnúť na prilbu, ktorá nám môže zachrániť život. Súčasťou zimných športov sú bohužiaľ mnohokrát aj nepríjemné pády. Ako zistíme, že máme ruku, alebo nohu zlomenú? Kedy vyhľadať lekára a ako postupovať?

„Vyhľadať lekársku pomoc by mal pacient, keď po úraze pociťuje v končatine výraznú bolesť, má obmedzenú alebo úplne znemožnenú pohyblivosť, prípadne postihnuté miesto sprevádza opuch. V takomto prípade je vysoká pravdepodobnosť, že končatina bude zlomená. Ak sa pri úraze dolnej končatiny človek nedokáže na nohu postaviť či ňou pohnúť, treba jednoznačne privolať lekársku pomoc, pretože je vysoký predpoklad zlomeniny v hornej časti stehnovej kosti,“ hovorí odborník.

Rovnako tiež odporúča pri úraze čo najskôr absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou. „Skoré vyšetrenie má veľký vplyv na správne určenie vhodnej liečby a jej pozitívny výsledok,“ vysvetľuje Jakubík.