Mnohé z nás iste už v mladšom veku napadne myšlienka, ako to bude s naším intímnym životom v staršom veku, po prechode. Budeme to chcieť? Bude nás chcieť partner aj napriek tomu, že môžeme byť občas náladové? A čo bude iné v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi? To je len niekoľko z milióna otázok, na ktoré hľadáme odpoveď.
Podľa lekárov, v prechode žene nehrozí strata libida, akurát spočiatku možno nemá chuť na milovanie. Dočasu môže byť náročnejšie vyrovnať sa s tým, čo sa deje s jej telom – potí sa, je unavené, bolia ho kĺby, nedokáže zaspať… To všetko zvyšuje podráždenosť a sex je to posledné, čo ženu v tom momente zaujíma.
No možno by malo, pretože tak ako kedykoľvek predtým, milovanie a láskanie nielenže utužuje vzťah, pocit blízkosti a spolupatričnosti, ale zároveň v tele spúšťa chemické a biologické reakcie, vďaka ktorým sa uvoľníme, zvláčnieme, upravíme si krvný tlak a celkovo sa cítime lepšie.
Skúsení gynekológovia a sexuológovia unisono tvrdia, že hlavný nástroj sexu je v hlave. Aby v nej bolo upratané, lekári odporúčajú ženám v prechode pravidelne športovať. Bude to mať vplyv nielen na sex. Napríklad taká joga alebo dlhá prechádzka v rezkejšom tempe urobia veľa. Okrem toho, že sa krv rozprúdi (lepšie sa prekrvia a „premažú“ aj tie časti, ktoré treba na milovanie), do tela sa vyplavia endorfíny a počas akurátneho pohybu sa dobre vyvetrá aj hlava. Dôležité je robiť si malé či veľké radosti.
Cielenú starostlivosť potrebuje v menopauze pleť, ale aj už spomínané intímne partie. Elegantným riešením zhoršenej lubrikácie je používanie lokálnych estrogénov vo forme čapíkov alebo mastí, ktoré sa aplikujú niekoľkokrát za mesiac. Použiť sa však dajú aj bežné lubrikanty.
A čo robiť v prípade, že chuť predsa len kolíše, cítite sa pod psa, unavená, opuchnutá, zvädnutá? Určite treba vyhľadať pomoc. Ideálne u svojho gynekológa.
„Ak nie sú príznaky klimaktéria zásadne vážne alebo je hormonálna substitúcia u ženy kontraindikovaná, máme k dispozícii fytoestrogény či dokonca prekvapivo dobre účinkujúce peľové zrno. Obsahuje látku neestrogénovej povahy – tryptofán, ktorý sa v organizme metabolizuje na serotonín, pôsobiaci antidepresívne, a melatonín, ktorý zasa pomáha zlepšiť spánkový režim. Dostatočný spánok a dobrá nálada sú veľmi dôležité premenné na zachovanie kvality života ženy v menopauze.“ tvrdí gynekológ, Jozef Španka.
Tak už viete, ako si aj v klimaktériu zariadiť kvalitný spánok, dobrú náladu a príjemné milovanie? Prechod definitívne nie je žiadna choroba, prechod je nová etapa života.