Päťdesiatka a sexuálny život
22. mája 2017
Aj muži starnú
14. júna 2017

Ako často meniť posteľnú bielizeň?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako často treba vymieňať posteľnú bielizeň? Ak je odpoveď vo vašom prípade desať dní, dva týždne alebo dokonca mesiac, tak sa zahrávate so svojím zdravím a ani o tom neviete. Správne by sa mali obliečky na vankúš a prikrývku meniť raz za týždeň.

Väčšina z nás vôbec netuší, čo všetko sa v posteľných obliečkach skrýva. Nazhromaždený biologický materiál – odpad, prach a roztoče – pritom môže spôsobiť vážne zdravotné problémy od akné až po astmu.

Rozhodne by ste si mali svoju posteľnú bielizeň prezliecť najneskôr po dvoch týždňoch používania. To neplatí v prípade, že ste chorí, alergici alebo trpíte nadmerným potením. Vtedy je nutné meniť ju každé tri až päť dní. Rovnako dôležité je pranie. Obliečky na vankúš a prikrývku vrátane plachty by sme mali prať minimálne pri teplote 60 stupňov, aby sa zničili roztoče a baktérie nahromadené počas dní, kedy sme v nich spali. Samozrejme, je dôležité riadiť sa podľa ošetrovacích symbolov, ktoré sú na etikete každého výrobku. Vždy platí, že vhodnejšie sú prírodné materiály ako umelé vlákna. Najlepšou voľbou je bavlna, ktorá dobre odvádza vlhkosť, a to v rôznych prevedeniach ako bavlnený satén, flanel či krep.

„Čistá a voňavá posteľná bielizeň ja základom zdravého a komfortného spánku, preto je potrebné dbať na to, aby sa vymieňala často a ošetrovala podľa symbolov na etiketách,“ odporúča odborníčka na bytový textil Marianna Braun.

Posteľná bielizeň býva často ušitá z materiálov, ktoré nevyžadujú žehlenie a sú tak jednoduchšie na údržbu. Avšak aj žehlička ničí pri vysokých teplotách baktérie, preto je dobré najmä u alergikov a astmatikov bielizeň pre istotu prežehliť.