7 rád, ako zvládnuť strach z anestézie
25. apríla 2017
Päťdesiatka a sexuálny život
22. mája 2017

Trpíte nespavosťou? Máme pre vás bylinkovú terapiu

Nespavosťou trpí každý piaty človek. Ak sa tento nepríjemný problém týka i vás, nehľadajte riešenie v liekoch na spanie – mnohé z nich negatívne ovplyvňujú trávenie i psychiku, a navyše sú návykové. Ponúkneme vám zdravšie alternatívy. 

Stavte na prírodné prostriedky – tie majú tiež viacero vedľajších účinkov, ale samozrejme len tie, ktoré blahodarne pôsobia na naše telo i myseľ. Ktoré to sú?

Bylinky

Bylinky sú obľúbené kvôli svojím utišujúcim účinkom, ktoré nám môžu pomôcť k úľave od stresu, úzkosti, nervozity, psychického i fyzického napätia a bolestí hlavy. Pri liečbe nespavosti sa najviac osvedčila medovka lekárska, valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný a extrakt z peľového zrna.

Vašej pozornosti by nemala uniknúť ani locika jedovatá, ktorá sa napriek svojmu názvu používa ako prírodné liečivo už od čias starého Egypta. Locika má podobné účinky ako ópium – uspáva a zmierňuje bolesti. Okrem toho vyniká silnými antioxidačnými účinkami a pôsobí ako afrodiziakum. Z listov tejto liečivej rastliny si môžete urobiť čaj; dá sa primiešať do šalátov alebo sa využije pri výrobe masážnych a éterických olejov a výťažkov.
Chmeľ

Milovníci piva budú zaiste súhlasiť s tým, že chmeľ má nevídané utišujúce účinky – spomaľuje tep, upokojuje nervy a podporuje trávenie. Z chmeľovej šišky si môžete pripraviť lahodný odvarok prípadne ho pridať do bylinkových čajových zmesí. Odopierať si určite nemusíte ani pohár piva pred spaním. Pivo je bohaté na vitamíny skupiny B, ktoré upokojujúce účinky chmeľu ešte zvýšia. So zlatistým mokom to však nepreháňajte, lebo väčšie množstvo alkoholu má presne opačný efekt, a to stimulačný.

Melatonín

Melatonín je veľmi dôležitý hormón navodzujúci ospalosť a ovplyvňujúci kvalitu spánku. Jeho tvorba však vekom klesá; ale z najrôznejších dôvodov môže byť nedostatočná aj u mladých ľudí. Pri nespavosti môžete podstúpiť liečbu melatonínom, počas ktorej sa telu dodávajú dávky tohto hormónu. Prirodzenejší a príjemnejší spôsob ale predstavuje jedálniček bohatý na aminokyselinu tryptofán, ktorá dokáže telo premeniť nielen na melatonín, ale aj na serotonín – hormón šťastia. Tryptofán sa nachádza najmä v strave obsahujúcej škroby, ale aj v potravinách s vysokým obsahom bielkovín. Bez výčitiek si preto doprajte zemiaky, batáty, celozrnné a mliečne výrobky.

Ľahká strava

Kvalita spánku je úzko spojená s kvalitou trávenia, a teda ak uľavíte vašej tráviacej sústave, môžete sa tešiť na pokojný spánok. Určite nebudete trpieť, lebo k potravinám, ktoré uľahčujú zaspávanie, patria aj také lahôdky ako jablká, broskyne, mango, banány, jogurty, pohár mlieka, dva štvorčeky horkej čokolády alebo čokoládová pena, ľahké jedlá pripravené na pare alebo v alobale. Určite sa vyhnite rýchlym cukrom, výdatným a vyprážaným jedlám, polievkam a nápojom s obsahom kofeínu.

Fyzická aktivita

Niekedy stačí, ak si telo poriadne unavíte, a problém s nespavosťou sa stratí. Na dostatok pohybovej aktivity dbajte najmä pri sedavom zamestnaní. Akčným a silovým športom sa venujte najlepšie v dopoludňajších hodinách. Popoludní a večer uprednostnite jogu, pokojný strečing, meditáciu alebo pokojnú, polhodinkovú prechádzku.

Terapia arómou

Nielen liečivé látky v bylinkách, ale aj ich opojná vôňa vás môžu ukolísať k slastnému spánku. Z tohto hľadiska si prvé miesto drží voňavá levanduľa, ktorú môžete piť ako živú bylinku, alebo ju držať pri posteli v sušenej podobe. Uspávajúcou vôňou vyniká aj medovka alebo eukalyptus. Olej alebo extrakt z byliniek používajte do aromatických lámp a rozprašovačov, ktoré jemne použite v spálni.