Ženská jeseň
25. októbra 2017
Superpotraviny – chutné a zdravé zároveň
28. novembra 2017

menopauza

Aj vy sa obávate, že nástupom menopauzy sa váš život obráti naruby?  Ženy sa klimaktéria obávajú, myslia si, že ich zmení a už nebudú „tými ženami“, ktorými boli predtým. Niečo sa samozrejme zmení, veď život je samá zmena, no aká a ako veľká je veľmi individuálne a záleží len od vás.

O menopauze sa šíria rôzne pravdy, polopravdy až nepravdy. V minulosti prechod ženy prežívali ťažšie ako my dnes. Medicína urobila veľký pokrok a v súčasnosti vie zmierniť nepríjemné pocity a stavy, že niektoré si nástup menopauzy všimnú iba v spojitosti s absenciou periódy, čo je koniec koncov príjemná zmena, nemyslíte? Porozprávali sme sa s gynekológom, aby sme zistili, ktoré tvrdenia o klimaktériu sú pravdivé, a ktoré sú len chýry.

Strata sexuálneho apetítu

Najrozšírenejším tvrdením o vstupe do obdobia menopauzy je, že stratíme chuť na sex. Na tomto je len kus pravdy, pretože to je veľmi individuálne. Libido u žien v klimaxe sa nemení, no deficit estrogénu môže zapríčiniť suchosť slizníc, teda aj pošvy, čo môže sťažovať pohlavný styk. Tento problém sa dá ale ľahko vyriešiť lokálnymi estrogénmi vo forme čípkov alebo mastí. Prípadne siahnite po bežných lubrikantoch, odporúčajú sa s výťažkami aloe vera.

Prudké zmeny nálad a návaly tepla

V období klimaktéria vaječníky pomaly vypovedajú svoju funkciu, znižuje sa v tele počet estrogénov, na čo centrálny nervový systém reaguje prehnanými reakciami. Preto sa rozťahujú cievy a ženy majú návaly tepla, sú červené a intenzívnejšie sa potia. Aj tieto sprievodné javy sú veľmi individuálne. Niektoré ženy zmenu prakticky nepociťujú, iným zhoršuje menopauza dennodenne kvalitu života. Ak máte takýto problém, mali by ste siahnuť po výživovom doplnku Sérélys, ktorý je navrhnutý za účelom zvládnuť toto obdobie čo najpokojnejšie. „Plazmatický extrakt z peľového zrna obsahuje okrem iného L-tryptofán, ktorý sa v tele zmení na serotonín – jeho nedostatok môže napríklad za výkyvy nálad, podráždenosť, depresie, poruchy termoregulácie. Serotonín v organizme metabolizuje na melatonín, ktorý je dôležitý pre náš spánok. Práve melatonín môže zmierniť návaly tepla a potenie, navodiť dobrú náladu, potlačiť depresie a zlepšiť spanie,“ vysvetľuje účinky gynekológ
MUDr. Jozef Španka. Rozhodne by ste mali myslieť na prevenciu a už okolo 40-teho roka života dbať na pestrú a zdravú výživu, príjem horčíka,vápnika a pravidelný pohyb a spánok.

Kilá navyše

Je pravda, že možno si teraz udržanie štíhlej línie bude vyžadovať väčšie úsilie, no nie je to nič, čo by ste nezvládli. Netreba si nechať menopauzu prerásť cez hlavu a upadnúť do letargie. Myslite na správnu životosprávu, pitný režim a dostatočný pohyb. Pravidelne cvičte, posiľňujte, plávajte, doprajte wellness a hýčkajte sa. Postava aj pokožka sa vám za to odmení sviežim vzhľadom.

Hormonálna liečba spôsobuje rakovinu

Čo sa týka hormónov tvrdenia sa rozchádzajú. Niektoré tvrdia, že substitučná hormonálna liečba s rakovinou nesúvisí, iné, že ju priam spôsobuje. Lekár sa vyjadril, že riziko karcinómu je len mierne zvýšené, no benefity tejto liečby sú nepovnateľne vyššie. Treba však liečbu sledovať a prispôsobovať odozvám tela. Hormonálnu liečbu by žena nemala podstupovať dlhšie ako 2 roky bez kontroly u gynekológa. Ak pôsobí komplikácie, radšej prejdite na už spomínaný extrakt z peľového zrna, ktorý nemá žiadny vplyv na estrogénové receptory a neovplyvňuje hormonálny proces v tele.

Myslite na to, že klimaktérium nie je choroba, ale prirodzený stav tela ženy. Neznepríjemňujte si ho strachom a obavami, ktoré „jedna babka povedala“. Verte svojmu telu a skúste prechod prijať s gráciou a eleganciou.