Ako ostať pružná a fit po 40-ke?
19. októbra 2017
Neverte všetkému, čo sa hovorí
16. novembra 2017

Ženské telo sa mení a vyvíja celý život. Niektoré zmeny sú významnejšie, a pre ženu v živote kľúčové (prvá menštruácia, tehotenstvo, menopauza), iné sú nenápadné a sú súčasťou denného či mesačného cyklu.

Existuje krásne prirovnanie ženského životného cyklu, a to k ročným obdobiam: jar je detstvo a raná mladosť, leto symbolizuje plodné roky, jeseň patrí menopauze a staroba je zimou. Dnešný článok patrí ženskej jeseni.

Okolo 45. roku sa ženské telo podrobuje ďalšej významnej zmene. Táto zmena neznamená iba pozastavenie menštruácie a začínajúce príznaky spojené s perimenopauzou a následne menopauzou. Zmeny sú rozsiahlejšie, a ak v tomto čase nevenujeme svojmu telu väčšiu starostlivosť, môžu sa u nás vyvinúť rôzne zdravotné problémy. Najčastejšie sú to problémy so štítnou žľazou, opakované zápaly močového mechúra alebo osteoporóza.

Perimenopauza

Naše vaječníky zhruba od 45. roku života postupne prestávajú vytvárať estrogén. Tento prirodzený úbytok môžeme zaznamenať vo forme príznakov, ako je nepravidelná menštruácia alebo silné menštruačné krvácanie. So zníženou produkciu estrogénu dochádza aj k zvýšenému vysychaniu tkanív a strate ich pružnosti. Objavuje sa suchá pokožka, opakované zápaly močového mechúra či bolestivý pohlavný styk.

Menopauza

Postupne sa estrogén vo vaječníkoch prestáva tvoriť úplne. Príznaky perimenopauzy sa prehlbujú a prichádza menopauza. Menštruácia sa vytráca, časté sú napríklad návaly tepla, niekedy sa pridávajú tenzné bolesti hlavy alebo migrény.

Štítna žľaza

Menopauza môže viesť aj k spomaleniu činnosti štítnej žľazy. Štítna žľaza môže byť, samozrejme, zaťažená i z mnohých iných dôvodov (oslabená imunita, infekcia, dlhodobý stres a únava a i.), ale jedným z nich je práve táto veľká hormonálna zmena.

Osteoporóza

Estrogén hrá rolu aj pri vzniku osteoporózy, ktorá je jedným z najčastejších problémov, ktoré ženy po päťdesiatke trápia. Dobrou správou je, že jej vzniku sa dá predísť správne nastavenou stravou.

Vychutnajte si farby jesene

Menopauzou si skôr či neskôr musí prejsť každá žena a je iba na vás, ako veľmi sa necháte prechodom ovplyvniť. Mnoho žien začne v tomto období priberať, no uvedomte si, že metabolizmus už nestíha ako pred 20 rokmi. Jedzte zdravšie a striedmejšie. Radšej častejšie a menšie množstvá. Do jedálnička zaraďte veľa ovocia, zeleniny a ryby. Myslite na dostatočný príjem vápnika a antioxidantov. Dodržujte pitný režim, najlepšia je čistá voda alebo nesladené čaje. Venujte sa pravidelnému pohybu. Či už sú to dlhšie prechádzky, plávanie alebo pilates, vaše telo a najmä figúra to ocenia. Na zdravý a aktívny životný štýl si rýchlo navyknete a bude vás nabíjať energiou. Po období leta vám chýba vitamín D. Choďte veľa na slniečko, prípadne ho užívajte aj vo forme výživového doplnku

Jesenný čas v živote si môžete prekrásne užiť. Ide iba o to, ako si to sama nastavíte nielen v živote, ale aj v hlave. A ak si urobíte čas aj sama na seba, jeseň môže byť veľmi krásne ročné obdobie!