Ako sa starať o ruky nielen v zime?
12. januára 2017
6 tipov, ako sa zbaviť jaziev
12. januára 2017

Tipy na najlepšie európske destinácie

Zima nás všetkých baví vo chvíli, keď sa tešíme na biele Vianoce, Silvester na horách a pár dní na lyžiach. Potom však príde rozpačité obdobie, keď už všetky tieto zábavné časti zimy máme za sebou, ale do jari je ešte stále veľmi ďaleko.

Inšpirovali sme sa anketou Trip Advisoru a prinášame vám tipy na tie najlepšie európske destinácie. K ich návšteve vám postačí predĺžený víkend a uvidíte, že až si zarezervujete letenky a hotel v jednej z nižšie uvedených metropol, zase budete mať úsmev na tvári. Máte sa totiž opäť na čo tešiť!

Známy cestovateľský server sa spýtal nadšených turistov, ktoré miesta sú z celej Európy tie najlepšie a rozhodne stoja za návštevu. Hlasovania sa zúčastnili milióny cestovateľov a asi vás príliš neprekvapí, že na prvých piatich miestach sa umiestnili tieto cestovateľské raje:

1. Prvú priečku obsadil Londýn

To je pre nás pozitívna informácia, lebo spiatočná letenka sa dá s dostatočným predstihom zakúpiť výhodne. Vďaka tomu vám zvýši väčší rozpočet na krásny viktoriánsky hotel.

Korunovačné klenoty, Buckinghamský palác, trh v Camdene… to všetko na vás čaká v Londýne. Miesi sa tu história s umením, módou, jedlom a vychladeným ciderom. Každý si svoj dokonalý deň tu predstavuje ináč: kultúrni nadšenci by si nemali nechať ujsť galériu Tate Modern a tiež Royal Opera House. Pokiaľ máte radi módu, zavítajte do tej najúžasnejšej nákupnej ulice –  Oxford Street.

Milovníci jedla si zase prídu na svoje vo vyhlásenom jedálenskom poschodí obchodného domu Harrod´s. Tiež nesmieme zabudnúť na poriadne chrumkavé fish and chips, ktoré sú tou pravou chuťou Londýna. A fanúšikovia hudby a knižiek zase radi uvidia Abbey Road a múzeum Sherlocka Holmesa, ktoré nájdete na známej adrese Baker Street 221B.

Okrem toho pokiaľ sem vyrazíte už v januári, čakajú vás bombastické novoročné zľavy.

2. Druhé miesto získal turecký Istanbul

Toto mesto, ktoré má moc okúzliť všetky vaše zmysly, je pre nás našťastie tiež pomerne blízke a cenovo dostupné. Poďme na výlet.

Mešity, bazáre a turecké kúpele v Istanbule vás donútia pýtať sa samých seba, prečo ste sem už nevyrazili dávno predtým. Iste vás zaujme dych berúca architektúra a pobaví vás dobromyseľné zjednávanie na trhu o cenu suveníru alebo koberčeka. Ak má byť váš výlet naozaj nezabudnuteľný, vystúpte do Modrej mešity, ktorú môžete vidieť z mnohých miest v meste. Prejdite mostom Galata a zastavte sa v Miniatürk parku, aby ste si prezreli drobnučké artefakty. Trh Grand Bazaar (Veľký bazár), vám ponúkne tisíce obchodíkov a na Egyptskom Bazaare nájdete voňavý poklad – korenie a ovocie.

3. Tretiu pozíciu si drží prekrásny Paríž

Nikoho asi neprekvapí, že sa francúzska metropola ocitla v prvej pätici miest. Do tohto mesta umelcov a skvelej gastronómie musí proste každý aspoň 1x za život zavítať.

Raňajkovať bagetu či croissant v pouličnej kaviarni, odpočinúť si po celodennej prechádzke po brehu Seiny a obdivovať ikony, akými sú Eiffelova veža a Víťazný oblúk… jedným slovom perfektné.

Návšteva Paríža vám poskytne zábavu, ulice plné života, ale zároveň tiež dostatok času vychutnať si vynikajúce jedlo a ešte stihnúť výstavu v Louvri. Môžete v sebe prebudiť spiritualitu v chráme Notre Dame, uloviť skvelé kúsky na Marché aux Puces de Montreuil alebo zájsť si po dobroty na Nedeľný trh na bulvári Raspail. A potom celý zážitok zavŕšite šteklivou show vo vyhlásenom Moulin Rouge.

4. Verte či nie, Prahu cestovateliia z celého sveta umiestnili na 4. priečku

Ak ste Prahu zažili už veľakrát, potom ste už možno voči jej kráse tak trochu imúnni. No ľuďom, ktorí toto mesto navštívia prvýkrát, úplne vyrazí dych. Skúste sa na ňu pozrieť ich očami…

Český pôvab a rozprávkové rysy Prahy z nej robia ideálne miesto pre cestovateľov unavených stále rovnakými plážovými letoviskami. Pokiaľ sa chcete nechať unášať nádhernou architektúrou a zažiť ten pravý kultúrny život, vyrazte sem. Len taká návšteva Pražského hradu by vydala na celý deň, pokiaľ by ste chceli vidieť naozaj všetko.

Potom je na čase sa občerstviť – dať si pivo a výdatnú večeru v klasickej českej reštaurácii. Nechajte si určite nejaký čas aj na potulky po Staromestskom námestí, než sa vydáte hypnotizovať Orloj, aby už odbila celá hodina.  Tie najlepšie pražské bary sa nachádzajú v pivniciach, kde historické krčmičky s dokonalou atmosférou poskytujú miesto pre tradičné nočné popíjanie.

5. Rím nesmie chýbať

Vysvetľovať vám, prečo máte navštíviť práve Rím, by bolo iste zbytočné. Len máloktoré mesto sa môže pochváliť tak úžasnou architektúrou, jedlom a atmosférou.

Rím nebol postavený za jeden deň – a vy budete potrebovať omnoho viac než jeden deň, aby ste si užili toto nadčasové mesto. Nájdete tu totiž skutočnú živú koláž námestí, trhov pod šírym nebom a pozoruhodných historických pamiatok.

Hoďte mincu do fontány di Trevi, rozjímajte pred Colosseom a Pantheonom a ochutnajte perfektné espresso alebo zmrzlinu, než vyrazíte na popoludňajšie nákupy na Campo de’Fiori alebo Via Veneto. Tiež si tu, bez preháňania, vychutnáte niektoré z najlepších jedál svojho života. Určite vyskúšajte rôzne druhy čerstvých cestovín, šťavnaté smažené artičoky alebo guláš z hovädzieho chvosta.

Tak čo, dostali ste chuť zbaliť si kufor a vyraziť na víkendový výlet?