Tipy na najlepšie európske destinácie
12. januára 2017
Neriskujte svoje zdravie a doprajte si dostatok odpočinku. Práca vám neutečie.
12. januára 2017

6 tipov, ako sa zbaviť jaziev

Jazvy sú obvyklým následkom poranenia, úrazu, operácie, akné, alebo kiahní. Často sa za ne hanbíme a zároveň nám uberajú na kráse a na sebavedomí.

S odstránením jaziev by sme mali začať čo najskôr, aby sa koža čo najlepšie zregenerovala a následky neboli také viditeľné. Na nič preto nečakajte a začnite hneď. Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri ich odstránení.

1. Konajte hneď

Či už máte čerstvú jazvu po akné alebo napr. po vybratých stehoch, nečakajte na nič! Neustálym odkladaním návštevy lekárne alebo svojho dermatológa nikdy nič nevyriešite, a hlavne si spôsobíte nepeknú „pamiatku“.

2. Poraďte sa s lekárom

Máte jazvu po operácii alebo napr. po úraze? Poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom, on sám bude najlepšie vedieť, akú liečbu zvoliť. V dnešnej dobe si môžete vyberať z radu liečebných procedúr – od chirurgického zákroku, ošetrenia jazvy laserom, až po výber kvalitnej masti či gélu.

3. Nepodceňujte domácu starostlivosť

Ak má jazva zostať hladká, pružná, odolná a omnoho menej zreteľná, je treba začať sa o tkanivo starať a liečiť ho už vo chvíli, keď sa rana zacelí. Hlavné pravidlo znie: musíte udržiavať kožu jemnú a vláčnu a pravidelne (aj niekoľkokrát denne) ju mazať hojivou masťou či gélom. Vyskúšajte napríklad krém Sodermix, ktorý je ideálnym pomocníkom v domácom boji proti jazvám: redukuje jazvy a napomáha regenerácii kože.

4. Pozor na slnko

Jazvu nevystavujte extrémnym teplotám – mrazu ani teplu – po dobu jedného roka. Pokožku chráňte pred UV žiarením, ktoré obsahujú slnečné lúče, pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy chúlostivejšia než jej okolie. Spáli sa ďaleko rýchlejšie a na tele Vám tak ešte viac vynikne. V lete si vždy na jazvu naneste radšej krém s vysokým UV faktorom, slnko totiž prepúšťajú na kožu aj niektoré látky.

5. Masírujte

Tlaková masáž slúži na zlepšenie pooperačného hojenia jazvy – zlepšuje jej prekrvenie a pružnosť. S výkonom tejto techniky sa začína hneď potom, ako je rana zahojená. (1 – 2 týždne po odstránení stehov). Tlaková masáž sa robí pomocou bruška prsta, ktorým masírujete jazvu a jej okolie.  Prstom tlačíte na jednotlivé miesta jazvy po dobu až 30 sekúnd (tlak by mal byť taký veľký, že nechtové lôžko na prste zbledne). Počkajte pár sekúnd a pokračujte o kúsok ďalej. Masáž je treba robiť s citom, bez nadmerného zaťaženia. Vyvarujte sa prechádzaniu jazvy prstom, môže dôjsť k poškodeniu. Masáž môžete vykonávať aj niekoľko ráz denne, no kožu pred masážou vždy dobre premastite krémom či olejčekom.

6. Ako postupovať so staršou jazvou?

Ak k liečbe jazvy pristúpite s veľkým časovým odstupom alebo sa už vytvorila keloidná jazva, máte možnosť ošetrenia jazvy laserom alebo využiť plastickú operáciu. Laser účinne stimuluje bunkové procesy, ktorých výsledkom je efektívnejšia a rýchlejšia obnova, zlepšenie vstrebávania životne dôležitých živín pre regeneráciu organizmu, podporenie produkcie kolagénu a energie ATP v kožných bunkách.