Zdravá pleť v lete
10. júla 2017
Ako prinútiť hormóny, aby pracovali pre vás?
31. augusta 2017

Močové cesty a leto

S infekciou močových ciest pravdepodobne raz za život bojuje každá z nás. Antibiotikám sa vtedy nevyhneme. Keď netúžime po opakovaných ťažkostiach, najdôležitejšia je prevencia, ktorá zahŕňa dostatočný pitný režim, hygienu a podporu imunity.

 Tyčinková príčina

Infekciu močových ciest spôsobuje vo väčšine prípadov tyčinková baktéria Escherichia coli, ktorú poznáme viac pod skráteným názvom E.coli a ktorá spolu s inými baktériami žije v hrubom čreve alebo v okolí konečníka. A odtiaľ je už len kúsok k močovej trubici…

„Z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek. Je preto veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali túto liečbu,“ upozorňuje urológ MUDr. Igor Bartl. „Keď už zápal napadne obličky, ide o vážny stav. Dostavia sa teploty až horúčky a celková únava organizmu, pacient musí byť hospitalizovaný a dostáva antibiotiká priamo do žily.“

Leto praje baktériám

Treba si dať pozor, aby sme prebiehajúce ročné obdobie, ktoré sa nesie v znamení slnka, kúpania aj neviazanejšej zábavy, nestrávili v bolestiach na toalete. Lebo hoci sa zápaly močových ciest štatisticky vyskytujú častejšie v zime, aj v lete vieme baktériám vytvoriť ideálne podmienky na to, aby zaútočili na močové ústrojenstvo a svojím životom nám spôsobovali útrapy.

Bazén a mokré plavky

Rizikový faktor, ktorý oslabuje obranyschopnosť slizníc, je dlhý pobyt v chlórovanej vode. Leto bez kúpania sa, samozrejme, neráta, ale máčať sa v bazéne bez prestávky celé hodiny zvyšuje šancu, že baktérie E.coli budú mať navrch.

Aj mokré plavky vytvárajú prostredie, v ktorom sa sliznice oslabujú a baktérie ľahšie rozmnožujú. Nie je teda na škodu prezliecť sa po čľapkaní vo vode do suchého páru plaviek. To by malo platiť najmä pre ženy, ktoré sú náchylné na infekcie močových ciest. Na pravidlo vymeniť mokré za suché by sme nemali zabúdať ani u detí.

Ako prevencia aj liečba

Dostatok tekutín je pre organizmus vždy prospešný. V prípade náchylnosti na zápaly močových ciest alebo pri prvých príznakoch ochorenia treba prísun tekutín ešte znásobiť a piť „ako o život“. Vodu a urologický čaj. Zrejme padne aj slovo brusnice, ale pozor, nie všetko, čo brusnice obsahujú, pôsobí protizápalovo a pomáha s problémami pri močení. Protizápalové účinky, vďaka ktorým sa tak preslávili, nikdy neboli dokázané a aj preto ich odborné urologické spoločnosti ako dlhodobú prevenciu neodporúčajú. Výbor Európskej komisie dokonca zakazuje uvádzať výživovým doplnkom s obsahom brusníc ich účinok na močové cesty vzhľadom na nejasný mechanizmus pôsobenia látky proanthocyanidins. V prípade ich užívania namiesto návštevy odborného lekára a vyšetrenia si teda koledujete o poriadne zdravotné komplikácie.

Kto je v ohrození?

Zápaly močových ciest ohrozujú najmä nasledujúce skupiny ľudí, ktoré by o to viac mali myslieť na prevenciu:

  • ženy (najmä tie s oslabenou slizničnou imunitou a tehotné)
  • diabetikov
  • ľudí s anatomickou odchýlkou v močových cestách
  • pacientov s inkontinenciou

Chráňte sa, kým je čas

Dodržujte pitný režim: najvhodnejšou tekutinou je voda, čaj, prípadne minerálna voda. Naopak, kávu, alkohol či sladené vody do pitného režimu nezaraďujte. Je potrebné denne vypiť 0,5 litra tekutiny na 15 kilogramov dospelého jedinca.

Dodržujte pravidlá osobnej hygieny: do tej zahrňujme umývanie hrádze, keďže baktérie konečníka sú najčastejším pôvodcom uroinfektov. Rovnako je dôležité umývanie genitálií čistou vodou pred každým pohlavným stykom u oboch pohlaví a v neposlednom rade treba dbať na kvalitnú a bavlnenú bielizeň.

Dodržujte zásady zdravého životného štýlu:

  • zdravá strava
  • spánok
  • pravidelná pohybová aktivita

Nezabúdajte absolvovať pravidelné prehliadky u obvodného lekára či gynekológa.

 

Tip redakcie: Výživový doplnok s unikátnym patentovaným zložením pre pohodu močových ciest s duálnym dávkovaním.