Močové cesty a leto
18. júla 2017
Máte sedavé zamestnanie? 5 rád od ortopéda, ako v práci sedieť správne
31. augusta 2017

Ako prinútiť hormóny, aby pracovali pre vás?

O tom, že naše telo riadia hormóny, vieme už dávno. Môžu za naše nálady, kilogramy, lásky i vrásky. Viete, že ich môžete ovplyvniť vo svoj prospech?

Vylaďte svoje vnútorné hodiny

Melatonín (hormón mladosti a spánku) spôsobuje, že skutočnú noc máme okolo desiatej večer. Vtedy nám poklesne telesná teplota, cievy sa mierne stiahnu, prietok krvi sa spomaľuje, orgány utlmujú svoju činnosť. Ideálny čas zaliezť do postele.

Okolo šiestej ráno melatonín klesá, cievy sa rozťahujú, stúpa vnútorná teplota a nadobličky začínajú produkovať hormón kortizol, ktorý nás núti vstávať. Hladina melatonínu stúpne počas dňa ešte v popoludňajších hodinách. Melatonín určuje aj to, že najplodnejší sme na konci leta.

Znížte riziko rakoviny prsníka

Hrozba rakoviny prsníka stúpa, keď máme dlhšie v tele vysokú hladinu ženského hormónu estrogén. Preto nám táto choroba najčastejšie hrozí na začiatku puberty a na konci menopauzy. Keď budeme pred začiatkom menoupazy jesť potraviny bohaté na vlákninu, znížime tak hladinu estrogénu kolujúceho v našom tele.

 

Cvičte a nestarnite
S pribúdajúcim vekom nám postupne ubúda svalová hmota, čo je nebezpečné, pretože sme menej obratní a hrozia nám pády. Posledné výskumy odhalili, že svaly sa už v neskoršom veku konzumáciou proteínov neobnovujú, pretože nie sú na ne také citlivé ako v mladosti.

Aktívne cvičenie, stačí napríklad rýchla chôdza, povzbudzuje tvorbu rastového hormónu, a keď do hodiny po takomto cvičení zjeme zdravé proteíny (napríklad chudé hovädzie alebo rybu), v spojení s rastovým hormónom účinkujú oveľa výraznejšie. Veľa prejavov, ktoré pripisujeme starnutiu, ako napríklad tenšia koža a výraznejšie ukladanie tuku, spôsobuje nedostatok rastového hormónu, ktorý môžeme získať cvičením.

Zlepšite svoj sexuálny život

Vedeli ste, že vaječníky vyrábajú i mužský hormón testosterón? A že dokonca i náš najviac zastúpený hormón DHEA, matka všetkých hormónov, sa považuje za mužský? V skutočnosti sa volá dehydroepiandrosterón, takže chápete, prečo sa označuje skratkou a matka sa volá preto, lebo z neho vznikajú ostatné hormóny.

Mužské hormóny riadia tak u mužov, ako aj u žien sexuálnu túžbu, takže si ich vážme. No pozor, ničí ich alkohol, ktorý ich premieňa na ženský hormón estrogén, čo je okrem iného dôvod, prečo muži, ktorí pijú veľa alkoholu, majú takmer ženské prsia. Takže kto má rád svoj sexuálny život, mal by piť alkohol maximálne raz týždenne.

Nerozčuľujte sa, keď sa voda nechce variť
V mozgu máme akúsi minútku. Hneď ako nastane nejaká známa situácia, napríklad zapneme rýchlovarnú kanvicu, minútka sa spustí a s ňou sa začne aj produkcia dopamínu. Dopamín je látka vznikajúca v mozgu, keď na niečo čakáme. Keď sme v strese, zdá sa nám, že voda sa varí dlhšie.

Dôvodom je, že stresové hormóny kortizol a adrenalín zvyšujú množstvo dopamínu a spomaľujú vnímanie času. Stačí si uvedomiť, že hormóny sa s naším vnímaním času hrajú a možno budeme menej nervózni.

Nakoniec zistíme, že hormóny sú naši priatelia, a keď sa k nim budeme správať dobre, tak sa nám to v budúcnosti vyplatí! 🙂