Štúdie o menopauze hovoria, že čím viac ratolestí máte, tým neskôr vás to „dostane“. Ako je to vo vašom prípade?
Či skôr, alebo neskôr, raz to určite príde. Každá žena vo svojom živote zažije (alebo už zažila) zlom, ktorý nazývame klimaktérium. V tele ženy poklesne hladina ženských hormónov a postupom času stráca menštruačný cyklus. Nastávajú nepríjemné príznaky, ako je nadmerné potenie, porucha spánku či podráždenosť. Stále však treba mať na mysli, že klimaktérium nie je choroba, ale prirodzená (aj keď niekedy nepríjemná) súčasť života každej ženy.
Priemerný rozsah veku, ktorý sa považuje za optimálny pri prechode, je 45 – 54 rokov. Existujú však aj prípady, kedy sa táto hranica posúva. Ak váš menštruačný cyklus skončil napríklad pred štyridsiatym rokom života, absolvovali ste predčasnú menopauzu. Je zrejmé, že každý organizmus je individuálny, ako však možno aspoň približne určiť, kedy TO nastane?
Zamerali sme sa na odborníkov a tí tvrdia, že vek, v ktorom u žien nastáva menopauza, je do istej miery ovplyvnený aj počtom detí a nástupom prvej menštruácie. Profesorka Mishra z Queenslandu a jej tím skúmali 51-tisíc žien, ktoré pochádzali zo studenej Škandinávie, Veľkej Británie alebo nám vzdialených krajín, ako je Japonsko a Austrália.
Z početnej výskumnej vzorky vyplynulo, že len u dvoch percent žien nastala menopauza už pred 40. rokom a skoro osem percent nežného pohlavia prešlo „cez prechod“ medzi 40. – 44. rokom života.
Až päť percent žien, ktoré mali svoju prvú menštruáciu skôr ako dosiahli dvanásť rokov, postihla predčasná menopauza (do 40. rokov) a dvojnásobne viac žien z tejto výskumnej vzorky ju absolvovalo do 44. roka života.
Suma sumárum, výskum ukázal, že ženy, ktoré dostali prvú menštruáciu po dvanástom roku života, majú minimálne dve deti, prejdú „cez prechod“ v neskoršom veku ako ženy, ktoré začali krvácať skôr a sú bezdetné.
Samozrejme, toto nie sú jediné faktory, ktoré môžu ovplyvniť vek, v ktorom vás zastihne menopauza. Vedci zohľadňovali napríklad aj fajčenie, pomer váhy k veku či rok narodenia. Výskumníci však uznávajú, že ešte je čo skúmať v genetickej výbave ženy, prípadne otázne ostávajú aj vplyvy prostredia na klimaktérium.