V istom veku sa želanie zdravia mení z obligátneho slovného spojenia doslova na životnú mantru. Lebo keď hapruje telo, všetko ostatné ide bokom.
Pokazené auto odvezieme do servisu, „pokazené telo“ zase k lekárovi. Príroda to zariadila tak, že čím viac rokov máme, tým viac „súčiastok“ hapruje. Spôsobuje to obyčajné opotrebovanie v kombinácii s rokmi životného štýlu, ktorý u nikoho nie je bezchybný.
Medzi najčastejšie operácie ľudí po päťdesiatke patrí výmena bedrového kĺbu. Robí sa v narkóze a tej sa mnohí ľudia boja. Ich strach nezmenšuje ani fakt, že zákrok im výrazne zlepší život. „Najdôležitejšie je uvedomiť si, že dnes je operácia bedrového kĺbu záležitosť, po ktorej sa pacient veľmi rýchlo vráti do pôvodného života. Nie je to taký stresujúci výkon ako v minulosti, keď si vyžadoval dva týždne v nemocnici a následné dlhodobé rehabilitácie. Aj starší pacienti sa už na druhý deň po zákroku postupne stavajú na nohy a do troch dní vedia s pomocou bariel chodiť po vlastných. Sú sebestační a to je veľmi dôležité,“ vysvetľuje ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík z prvej špecializovanej nemocnice v oblasti ortopédia.
7 dobrých rád
Strach z operácie a narkózy môže zmierniť nasledujúcich sedem praktických rád. Obsahujú veci, ktoré sa oplatí uvedomiť si a zároveň sa dajú ľahko praktizovať.
1 Ste v rukách odborníka
Ak sa bojíte „uspania“, myslite na to, že ste v rukách špecialistov. Na rozdiel od minulosti, kedy mali narkózu na starosti operujúci chirurgovia alebo ich sestry, ju dnes zabezpečujú špecialisti, ktorí tento odbor vyštudovali a majú v ňom bohatú dennodennú prax.
2 Hovorte s nimi o všetkom
Nielen počas predoperačných vyšetrení, ale aj počas rozhovoru s anestéziológom pred operáciou hovorte o všetkom, čo vás trápi. O zdravotných problémoch aj o tom, čo prežívate. Pýtajte sa, keď niečomu nerozumiete. Lekár je tam pre vás a jednou z jeho úloh je všetko vám vysvetliť tak, aby ste to pochopili a upokojili sa.
3 Anestézia je vaša ochrana
Moderná anestézia má metódy a prostriedky na to, aby bola bezpečná. Anestéziológ zabezpečuje, aby pacient necítil bolesť, stráži jeho životné funkcie, dbá o to, aby nevznikli komplikácie. Na prístrojoch sleduje činnosť srdca, tlak krvi, stratu krvi, dýchanie a podľa potreby dávkuje utlmujúce a iné lieky.
4 Pokoj prináša pokoj
Je dokázané, že operácia aj následné zotavovanie pacientov, ktorí pred zákrokom dôverovali chirurgickému aj anestéziologickému tímu, prebehli lepšie. Pokoj prináša pokoj, menej komplikácií a problémov. Preto pomáha, ak sa pred operáciou dobre vyspíte (možno aj s pomocou tabletky). Niekedy preto dostáva pacient pred operáciou liek alebo injekciu na upokojenie.
5 Nedovoľte rodine zväčšovať váš strach
Je pochopiteľné, že sa vaši najbližší o vás boja. Avšak, ak majú tendenciu vyvolávať vo vás väčší strach, než prežívate, povedzte im to. Ak to nepomôže, dočasu sa im radšej vyhýbajte.
6 Pozorujte svoj strach
Namiesto snahy ignorovať svoje prežívanie (strach) sa skúste zahľadieť do svojho vnútra a pozorujte ho. Možno s prekvapením zistíte, že keď so strachom nebojujete, bude sa síce vo vás „rozvaľovať“, ale nebude vás paralyzovať ani ovládať.
7 Urobte si plán
Detailne si naplánujte dni po operácii, samozrejme, s ohľadom na svoj zdravotný stav. Do plánu zahrňte aj aktivity, ktoré máte radi a robia vám dobre (napríklad stretnutie s rodinou, s vnúčatami, sledovanie obľúbeného seriálu), a urobte všetko preto, aby ste svoj plán dodržali.