Nespavosť je v období klimaktéria bohužiaľ často veľkým problémom. Ťažkosti s nespavosťou trápia viac než 90 % žien, ktoré sú v prechode. V kvalitnom spánku nám bránia tieto prejavy: nemôžete zaspať, často sa budíte, počas noci máte krátke zástavy dychu pri spánku, alebo naopak návaly búšenia srdca, ktoré vás budia. Keď sa vám dlhodobo nedarí dosiahnuť kvalitný spánok, logicky sa to prejaví ako na vašej fyzickej kondícii, tak hlavne na vašej psychike. Ráno sa potom prebúdzate vyčerpaná a podráždená.
V našom tele sa počas prechodu výrazne znižuje tvorba pohlavného hormónu progesterónu. Jednou z vlastností tohto hormónu je, že má upokojujúce účinky. Ako však začne produkcia tohto hormónu v našom tele kolísať, kvalita spánku sa zhoršuje.
Zároveň sa nám počas klimaktéria tvorí oveľa menej hormónu zvaného estrogén. Keďže sa estrogén priamo podieľa na regulácii hormónu melatonínu – tzv. hormónu spánku – máme logicky rozhodený spánkový biorytmus a nech sa snažíme akokoľvek, pokojný spánok sa nám nedarí dosiahnuť.
Ako odstrániť ťažkosti s nespavosťou v období klimaktéria?
1. Dodržujte správny spánkový režim:
– aspoň 4 hodiny pred zaspaním už nepite kávu a iné nápoje obsahujúce kofeín, teín, a ďalšie látky zabraňujúce spánku. Pred spaním vynechajte nikotín.
– posledné jedlo si dajte najneskôr 2 – 3 hodiny pred spaním. Nemal by to byť ťažký pokrm.
– v spálni by ste sa mali pripravovať na spánok. Odneste z nej preto televíziu a notebook a namiesto toho pred spaním čítajte.
– spálňa by mala byť najchladnejšou miestnosťou v byte. Pred spaním vyvetrajte a potom nastavte kúrenie na teplotu max 20°C, lepšie je ešte o 2 stupne menej.
– snažte sa chodiť spať každý deň (vrátane víkendu) v rovnakú dobu.
– do postele choďte skutočne len spať, prípadne sa venovať sexu. Nemali by ste do postele chodiť jesť, pracovať, sledovať televíziu a podobne.
– snažte sa mať pri zaspávaní v spálni minimum svetla a hluku
2. Vyskúšajte bylinky – rade žien pomáha napríklad čaj z medovky alebo valeriány lekárskej.
3. Skúste užívať doplnok stravy – je určený na potláčanie príznakov počas prechodu. Tieto prípravky je však nutné užívať aspoň tri mesiace, za kratšiu dobu sa nestihnú úplne prejaviť pozitívne účinky a vymiznutie ťažkostí. Vyberte si však prípravok, ktorý je pokiaľ možno prírodný a neobsahuje hormóny (ani fytoestrogény, čo sú hormóny na prírodnej báze). Taký je napríklad prípravok s unikátnym plazmatickým extraktom z peľového zrna.