Oxidačný stres spôsobuje predčasné starnutie pleti. Ak teda chcete vyzerať mladšia na svoj vek a nie naopak, oxidačnému stresu sa vyhýbajte. Ide o typ stresu, na vzniku ktorého sa okrem iného podieľajú aj slnečné lúče UVA a UVB.
Negatívny dopad oxidačného stresu predstavuje zvýšená tvorba voľných radikálov – molekúl, ktoré útočia priamo na kožné bunky. Tam oslabujú pevnosť bunkovej štruktúry a spúšťajú chemické procesy, ktorých výsledok sa navonok prejavuje ako predčasné starnutie.
U ľudí sa podieľa na vzniku mnohých chorôb, napr. aterosklerózy, Parkinsonovej choroby, srdcového zlyhania, infarktu myokardu, Alzheimerovej choroby, chronického únavového syndrómu a ďalších ochorení.
Ako sa pred oxidačnym stresom chrániť?
Každý organizmus má svoj prirodzený systém ochrany proti účinkom voľných radikálov. Zaisťujú ho antioxidanty, ktoré chránia imunitný systém človeka, neutralizujú účinok voľných radikálov a obmedzujú ich vznik. Pokiaľ je však antioxidačná ochrana nedostatočná, voľné radikály cez ňu preniknú do nášho organizmu a začínajú napádať zdravé bunky. V tomto okamihu ide o oxidačný stres.
Alkohol, fajčenie, stres, sedavé zamestnanie, málo pohybu na čerstvom vzduchu a nezdravé jedlo, to všetko sú faktory, ktoré majú vplyv na hladinu takzvaných voľných radikálov v našom organizme. Prvými známkami zaťaženia organizmu oxidačným stresom bývajú šedá a vráskavá pleť, skleslosť a únava. Čím viac škodlivých faktorov pôsobí na naše telo, tým väčšie je riziko jeho vzniku. Pri určitej úrovni oxidačného stresu už náš organizmus nemôže zvládnuť vplyv voľných radikálov prirodzenou cestou.
Najlepšou prevenciou proti oxidačnému stresu a nadmernému množstvu voľných radikálov je samozrejme zdravý životný štýl. Ak chcete obranu svojho organizmu podporiť, zvoľte si antioxidačnú kúru.
V lekárni je k dispozícii rozsiahla ponuka antioxidantov, vyberajte ale starostlivo, aby sa účinok skutočne dostavil. Aj medzi výrobcami antioxidantov existujú tí menej poctiví, ktorých výrobky obsahujú mizivé množstvo účinnej látky. Skúste napríklad na 2 – 3 mesiace užívať betaglukán z čerstvej hlivy ustricovej.
Potom si môžete dať polročnú pauzu a opäť kúru zopakovať. Medzitým sa samozrejme snažte dopriavať si dostatok pohybu, zdravú stravu, spánok a tiež obmedzte alkohol a cigarety.