Celé stáročia sa ľudia snažia prísť na to, ako zostať mladí, zdraví a krásni. Všetky tri aspekty totiž určujú, či náš život bude bohatý a šťastný. V súčasnosti sa na cestu k spokojnosti využívajú tie najmodernejšie lekárske metódy, pričom rozmach zažíva tzv. anti-aging medicína.
O tom, ako budeme vyzerať a ako sa budeme cítiť, rozhoduje celý rad vecí. Záleží nielen na tom, aké máme gény, ale aj na tom, ako sa o seba staráme, čo jeme, či sme chorí, vystresovaní a, verte či nie, záleží aj na tom, či sme chudobní! Všetko, čo v živote prežívame, má podstatný vplyv na našu telesnú schránku. Často sa ľudia nazdávajú, že robia dosť, ale nemusí to tak byť. „Všetci sa už raz dostali do situácie, keď im dvaja vekovo rovnakí ľudia pripadali, akoby bol medzi nimi rozdiel niekoľkých rokov,“ hovorí MUDr. Monika Golková. Čím to však je?
Podstata veku
V súvislosti s ľudským životom rozlišujeme dve časové roviny, ktoré určujú náš vek. Prvou z nich je vek chronologický, ktorý pozná každý z nás. Je zapísaný v našom rodnom liste a zažmurká na nás vždy, keď vytiahneme z peňaženky občiansky preukaz. Počet rokov, ktoré máme za sebou, je však len orientačné číslo. Oveľa dôležitejší je náš biologický vek, o ktorom mnohí z nás nemajú ani potuchy. Lenže je to práve on, čo určuje, ako vyzeráme, ako sa cítime, akého veku a v akej kondícii sa dožijeme. „S hodnotami chronologického a biologického veku sa v medicíne proti starnutiu už dlho pracuje. Už pred viac ako desiatimi rokmi sa používali testy na meranie biologického veku jednotlivých orgánov, medzi ktorými boli napr. svaly, pľúca, črevá, pečeň alebo mozog. Na základe výsledkov sa potom pacientom odporúčali rôzne režimové opatrenia ako diéty a taktiež fyzické a duševné aktivity s cieľom povzbudiť jednotlivé orgány a zlepšiť ich stav a funkčnosť,“ dopĺňa primárka.
Meranie a následné porovnanie chronologického a biologického veku prinieslo zaujímavé, hoci občas až alarmujúce výsledky. Nezriedka bol u štyridsaťročného pacienta definovaný mozog päťdesiatnika a pľúca šesťdesiatnika. Samozrejme to bolo aj naopak, keď štyridsiatnik vykazoval hodnoty tridsaťročnej osoby. „Rozdiel medzi chronologickým a biologickým vekom môže byť až dvadsať rokov! A to aj pri jednotlivých orgánoch. Ako sa ukázalo, aj v tomto prípade súvisí všetko so všetkým. Vzhľad odráža zdravie a zdravie veľmi korešponduje s tým, ako sa človek o seba stará. Táto myšlienka, samozrejme, nie je ničím nová. Nové sú však metódy umožňujúce ovplyvniť vzhľad, zdravie a to, koľko rokov sa dožijeme v dobrej kondícii,“ dodáva lekárka.
Medicína proti starnutiu
V posledných rokoch sa k slovu dostal odbor, ktorý vstúpil do povedomia ako anti-aging medicína. Od všeobecného lekárstva sa odlišuje jednou podstatnou vecou – nelieči choroby a ich následky, naopak, chorobám sa snaží predchádzať. Ak budeme dodržiavať zásady
anti-aging medicíny, budeme sa o seba starať a pravidelne chodiť na rôzne vyšetrenia, ktoré prípadné problémy včas odhalia, máme veľkú šancu dožiť sa vyššieho veku v najlepšej kondícii. Významom tejto vedeckej disciplíny je omladzovanie organizmu nielen navonok, ale aj zvnútra. Anti-aging je nový medicínsky smer 21. storočia, ktorý spája výhody klasickej západnej medicíny s umením východnej medicíny. Tento odbor vznikol ako reakcia na starnutie svetovej populácie.
Zopár čísiel:
Keď sa tak zamyslíme, načo liečiť chorobu, keď už prepukla a mnohokrát sa už nedá nič robiť? Nebolo by lepšie navštíviť lekára, keď sa cítime dobre a nič nám na prvý pohľad nehrozí? Existuje totiž určité percento pravdepodobnosti, že máme v sebe zárodky niektorej z chorôb, s akou si medicína hravo poradí. Po niekoľkých vyšetreniach môžeme potom odísť domov s istotou, že sme skutočne v poriadku a nič nám nebráni žiť. Bohužiaľ, klasická medicína k tomuto kroku nikdy nepristúpila a v dohľadnom čase ani nepristúpi. Preto si musíme nájsť špecializovaných odborníkov na anti-aging medicínu, ktorí nám poskytnú potrebnú starostlivosť, pretože podstatný je náš biologický vek, ktorý nie je len o číslach, ale ukazuje našu skutočnú vitalitu.