Nie je tak dávno, čo kyslosť či zásaditosť kože nikoho nezaujímala. Ak sa človek umýval, tak tým, čo bolo – vodou zo studne, z potoka, na brehu mora, jadrovým mydlom, bylinkami, pieskom, prípadne aj ničím. A potom to prišlo. Boom pH!
Kozmetické firmy sa pretekajú vo výskume, vývoji a vysvetľovaní, či sú pre kožu lepšie kyslé alebo zásadité prípravky. Kým jedni prisahajú na pH nižšie než 7, ďalší tvrdia, že ideál je nad touto cifrou. Vďaka tomu máme pekný chaos…
Škodlivé extrémy
Kozmetické firmy si však vzájomne protirečia, a kým jedna fľaštička o svojom obsahu tvrdí, že je rovnako mierne kyslá ako povrch kože (teda má pH 5,5), jej susedka sa tvári ako neutrálna (čo je hlúposť, lebo pH = 7 nemá ani jeden sprchový gél, obvykle ide o výrobky s pH od 5 do 6,5). A aby to naozaj nebolo ľahké, na trhu sú aj výrobky s pH od 7 do 8,5, teda zásadité.
Logika hovorí, že ideálny je stred. Vybrať si teda neutrál? Silné argumenty sú však aj na strane alkalických prípravkov na umývanie tela. Výrobcovia vhodnosť týchto výrobkov opierajú napríklad o fakt, že kým sa narodíme, sme v plodovej vode, ktorá je alkalická, má pH 8 až 8,5, alebo napr. o to, že i telesné tekutiny – krv, sliny, slzy – a vnútro tela sú tiež zásadité. Hoci aj voda z vodovodného kohútika je zásaditá, jej pH je 7,5 až 8.
Ako si teda vybrať?
„Koži škodí akýkoľvek extrém, teda aj príliš kyslosti, aj príliš mnoho zásaditosti,” tvrdí dermatovenerologička MUDr. Zuzana Lukáčová. „Osobne by som zvolila kozmetiku, ktorá je len slabo kyslá alebo slabo zásaditá, a striedala ju. Často zabúdame na to, že koža je živý orgán so schopnosťou postarať sa o seba čo najlepšie, ak jej to dovolíme.
To znamená, že aj keď sa umývame v alkalickej vode z vodovodu, zdravá koža si dokáže vyregulovať ochranný kyslý film na správnu mieru.
O tom, ako sa jej to darí, však rozhoduje aj frekvencia umývania, či v niektorých prípadoch, neumývania.”
V intímnych partiách je to inak
Samostatnou kapitolou sú intímne partie. Prostredie v pošve je omnoho kyslejšie než vonku na koži. A tak to má byť. Veď pH okolo 3,5 až 4,5 je ideálne na to, aby v ňom v rovnováhe žili všetky organizmy, ktoré tam majú svoju funkciu. Hlavnými udržiavateľmi harmónie sú laktobacily.
Ak sa kyslosť prostredia zmení, prestane sa im dariť „pracovať na plný plyn” a k slovu sa za krátku dobu dostanú premnožené choroboplodné baktérie , ktoré môžu viesť k nepríjemnému svrbeniu, výtoku až k zápalu. Premnoženie bakterií má za následok bakteriálnu vaginózu – ochorenie, ktoré nie je medzi ženami až tak známe, no podľa výskumov sa s týmto problémom v priebehu života stretne každá tretia žena.
Prípravky na intímnu hygienu by preto mali byť kyslejšie. No ani ich používanie nie je zárukou toho, že sa nepríjemnému množeniu baktérií vyhneme, lebo kyslosť v pošve mení aj chlórovaná voda v bazénoch, znečistená voda v jazerách a dokonca aj luxusne vyzerajúca, ale od gumičky až po poslednú čipku umelá spodná bielizeň. V kombinácii s teplom, vlhkom, nadmerným potením alebo oslabenou imunitou je pravdepodobnosť útoku skazy naozaj vysoká.
Ak sa s tým stretnete, je načase vybrať sa do lekárne, nie však po mydlo, ale po prípravok, ktorý vám pomôže vyriešiť situáciu čo najrýchlejšie. Aj bez predpisu dostanete napríklad vaginálny gél Lactofeel s kyselinou mliečnou a glykogénom, ktorý obnoví prirodzené pH a poskytuje živiny pre prospešné laktobacily. Rýchlo sa tak zbavíte diskomfortu a nepríjemného svrbenia v intímnych partiách.