Ako sa starať o pokožku v zime.
10. decembra 2016

Dajte STOP červenej pleti!

Trápi vás začervenaná pokožka a dôvodom sú viditeľné cievky na tvári? Rozšírené cievky na lícach či na nose ľudia často mylne považujú za popraskané.

Pri rozšírení cievok na tvári dôsledkom straty elasticity sa do nich nahrnie viac krvi, a tým sa stávajú čoraz viditeľnejšie. Väčšinou tento problém trápi ľudí so suchou a citlivou pleťou. Môže ísť o kuperózu, ktorá sa dá odstrániť laserom.

„Rozšírené cievky sa môžu vyskytovať u ľudí s dedičnými dispozíciami, patria tiež k príznakom starnúcej pleti (koža sa stáva atrofovanou, teda stenčenou, cievky ľahšie presvitajú) alebo k prejavom klinicky dobre definovanej kožnej choroby rosacea. Ženy bývajú postihnuté častejšie ako muži, zvyčajne po 20. roku života s vrcholom medzi 40. a 50. rokom. Pleť sa stáva pri použití bežnej kozmetiky citlivá,” hovorí Ing. Renáta Katičová, odborníčka na vývoj a výrobu kozmetických prípravkov zo spoločnosti
M+H Slovakia, s. r. o.

V prípade, že sa na pokožke objavia nielen rozšírené cievky, ale aj drobné pľuzgieriky, ide už o rosaceu, zvanú aj červienka. Je to chronické zápalové ochorenie kože, ktoré môže sprevádzať svrbenie, pichanie či pálenie. „Krehkosť ciev podporujú okrem UV žiarenia aj steroidné masti, ochorenia žalúdka a pečene, alkohol, ostré jedlá a stres. Tomuto všetkému sa treba vyhýbať. Liečba patrí do rúk odborníkov, korektívni dermatológovia ich dokážu odstrániť cievnym laserom či IPL (intenzívnym pulzným svetlom) s následným ošetrovaním vhodnými dermatologickými prípravkami,“ hovorí odborníčka. Lekári dodnes nedokážu určiť, čo ochorenie spôsobuje. K mýtom o rosacei patrí, že sa dá vyliečiť, ale nie je to tak. Príznaky sa zhoršujú aj počas zimy – prechodmi z veľkého chladu do prekúrených miestností. Niektorí ľudia si ochorenie dokonca zamieňajú s alergiou či ekzémom. Jedným z omylov je aj fakt, že ide o genetické ochorenie. Keďže príčina dodnes nie je známa, je nutné pri liečbe eliminovať všetky prvky, ktoré môžu na človeka pôsobiť negatívne a príznaky zhoršovať.

Dôležitým faktorom je, že sa nestačí natierať prípravkami s ochranou proti UV žiareniu len v čase, keď vystavujete pleť slnku. Nutné je vyhýbať sa prípravkom, ako sú peelingy, pleťové masky a čistiace vody, ktoré majú prekrvujúce účinky. Na umývanie pleti v horúcej vode rovno zabudnite! Ideálnym pomocníkom sú prípravky na pleť s obsahom šípky. Je všeobecne známy fakt, že obsahujú až 10-násobne viac prirodzeného vitamínu C ako citrusové plody.

Vynikajúcimi prostriedkami na domácu starostlivosť sú aj krémy s bieliacim účinkom redukujúce škvrny na pokožke a príznaky poškodenia vplyvom slnečného žiarenia. Navyše slúžia ako prevencia vzniku nových škvŕn. Vďaka protizápalovému a upokojujúcemu účinku dokážu výrazne pomôcť pri kuperóze či červienke.