Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Kým cez deň sa vieme dobre obliecť, aby nám bolo príjemne, v spálni to bude chcieť pár úprav, nech sa vyspíme doružova a dobrej nálady.
Je také príjemné ostať počas sychravých dní dlhšie v posteli zababušený do mäkkých teplých perín. A my máme pre vás tip, ako zo spálne urobiť v zime príjemné miestečko a mať pokojný spánok.
Treba vedieť dve základné veci
- ako v tejto intímnej miestnosti správne kúriť
- aké vankúše, periny a posteľnú bielizeň zvoliť počas zimy
Vankúš môžeme mať celoročne ten istý. Dôležité je, aby bol dobrou podporou pre krk a šiju, O tom rozhoduje aj správna veľkosť. Niekomu viac vyhovuje klasický rozmer 70 x 90 centimetrov, inému 50 x 70.
Aj paplóny sa dajú celý rok používať tie isté, no odborníci na bytový textil predsa len na chladné dni odporúčajú vysoko hrejivé paplóny. Je v nich príjemne, aj keď je v miestnosti nižšia teplota, ktorá je na spanie ideálna.
Ako sa dobre vyspať v spálni
Pri výbere vankúšov a paplónov nás ovplyvňuje veľa faktorov. Cena je tiež dôležitá, ale nemala by mať hlavné slovo. Samozrejme, treba myslieť ekonomicky, no zároveň platí, že vankúš a paplón sú investíciou v priemere na päť rokov, takže sa naozaj oplatí zvážiť pomer pre kvalitný spánok a ceny.
- dôležité je investovať do kvalitného spánku výberom kvalitných produktov a materiálov.
- faktory ako veľkosť a hrúbka sú individuálnou záležitosťou každého človeka, no keď sú vankúš či prikrývka vyrobené z kvalitných materiálov, bude každý spať ako vo vatičke
- toto ročné obdobie si vyžaduje posteľnú bielizeň z husto natkanej bavlny, ktorá je prírodná a veľmi príjemná na dotyk.
- ideálna je buď klasická potlačená bavlna, alebo vysoko hrejivý flanel.
Ako znížiť teplotu v spálni
Neprekúriť spálňu je dôležité z mnohých dôvodov.
- v príliš teplej miestnosti sa naozaj zle spí, človek je nepokojný, potí sa, sliznice dýchacích ciest vysychajú a vtedy sú náchylnejšie podľahnúť chrípke či iným respiračným chorobám.
- spomenúť treba aj účty za teplo, ktoré nikdy nie sú nízke.
- ideálna teplota v spálni pri zaspávaní je 21 °C. Systém kúrenia treba nastaviť tak, aby v noci počas spánku teplota klesla o štyri až päť stupňov, a prikúriť stačí zase nad ránom.
- cez deň tiež netreba v spálni príliš hicovať, navyše, teplota znížená na, povedzme, 17 stupňov vo finále znamená až 30-percentú úsporu nákladov na kúrenie.
- vetrať treba nárazovo krátko pred spaním a ráno, čerstvý studený vzduch sa na príjemnú teplotu ohreje rýchlo.
A nezabudnite, treba dbať aj na to, aby teplu sálajúcemu z radiátora nič nestálo v ceste. Dobré je odstrániť dlhé záclony, závesy, prípadne nábytok.