Ako vyzerať skvelo po prechode?
2. októbra 2017
Ženská jeseň
25. októbra 2017

Aby sme boli po celý život v dobrej kondícii a psychickej pohode, pravidelný pohyb a aktívny životný štýl by mal byť neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Ak sa nazdávate, že od určitého veku by ste sa mali cvičenia vzdať, ste na veľkom omyle. Pravidelné cvičenie je zdraviu a kráse prospešné a vďaka nemu je vek aj po 40-ke len číslo.

V tomto období života si však treba uvedomiť, že pravidelnosť je dôležitejšia ako povaha samotného cvičenia. Je jedno, čo robíte, hlavne niečo robte!:) Už pravidelné prechádzky v prírode, prípadne po obchodoch, Vás pomáhajú udržať aktívne a dobre naladené. Najmä keď po turistike v obchodnom centre nájdete tie vytúžené šaty, ktoré na postave uberú najmenej 10 rokov.

Nezáleží čo, ale ako často…

Poďme sa presunúť z obchodných centier k ozajstným návykom a cvikom, vďaka ktorým vám bude telo slúžiť ako chrám nepomerne dlhšie ako bez nich. Akékoľvek aeróbne cvičenia ako jogging, jazda na bicykli či plávanie pomáhajú v udržaní pružnosti tela a psychickej pohode. A nie je to o tom, ako ďaleko zabehnete či koľko dĺžok bazéna uplávate. Dôležitá je na týchto cvičeniach pravidelnosť. Vytvoriť si návyk, vďaka ktorému vaše telo zvládne stále väčšiu záťaž.

Teraz sa zamerajme na jednotlivé aktivity, ktoré sú pre ženské telo po prechode to pravé orechové…

 

Joga

Joga je ideálnym riešením pre pracujúce ženy, ktoré nemajú na cvičenie tak veľa času, ako by si priali. Ak prídete podvečer domov z práce, aktívne cvičenie je to posledné, na čo máte chuť. Joga je relaxačným cvičením, a tak prospeje nielen telu, ale aj duši. Posilňuje svaly celého tela aj endokrinný systém. Kladie dôraz na správne dýchanie, čím zásobuje bunky dostatkom kyslíka. Pravidelné cvičenie jogy pôsobí ako prevencia proti vážnym zdravotným ťažkostiam ako infarktu či rakovine. Výhodou je, že je naozaj pre každého. Pre aktívne ženy zvyknuté cvičiť je najlepšie power joga, pri ktorej sa aj trochu zapotia. Pre tie, ktoré pravidelne necvičia, no rady by sa dostali do formy, bude zas to pravé joga zameraná na dýchanie a pohľad do seba samej.

 

 

Port de bras

Ak máte radi eleganciu, ladné pohyby a tanec, jasná voľba je cvičenie z kategórie body and mind – Port de bras, ktoré využíva mnoho prvkov z baletu. Pomáha zlepšiť stav mysle aj tela so zameraním na držanie, koordináciu a formovanie postavy.

 

 

 

 

 

Kegelove cviky

Na záver vám ešte predstavíme tzv. Kegelovo cvičenie posilňujúce svaly panvového dna. Toto cvičenie by malo byť súčasťou života každej ženy po 40-ke. Je náramne jednoduché a môžete ho vykonávať aj napríklad pri pozeraní televízie, či dokonca pri varení. Dôležité je rozhýbať tie správne svaly, na identifikáciu vám pomôže nasledovný návod. Stiahnite zvieracie svaly k sebe, ako by ste chceli zadržať moč, ucítite tak pohyb svalstva akoby smerom hore. Žiadne iné svaly sa pri tom nemusia sťahovať. Teraz môžete posilňovať kedykoľvek si zamaniete. Sťahy je ideálne opakovať trikrát denne. Panvové svaly stiahnete, vydržíte 6 až 9 sekúnd a zas povolíte. Toto opakujete 10 krát. Pamätajte pri tom na pravidelné dýchanie, neodporúča sa zadržiavať dych počas sťahov, k čomu vás telo prirodzene navádza.

 

 

Zhoďte kilá aj roky

Tie jednotlivé cvičenia, prípadne ich kombinovanie, vás udrží v skvelej kondícii, fyzickej pohode a s pevným a pružným svalstvom. Je načase si uvedomiť, že naše telo je ako chrám, o ktorý sa treba pravidelne starať, pretože čím viac zapadne prachom, tým náročnejšie bude upratovanie neskôr. Tak do toho, dámy!