Chcete byť krásna, mať zdravý vzhľad a aj cítiť sa zdravou? Potom zabudnite na reklamy a do drogérie choďte s lupou. V zložení vašich obľúbených kozmetických výrobkov sa totiž skrýva úplný horor!
Chcete vedieť, čomu by ste sa naozaj mali vyhnúť? Potom si do drogérie vezmite so sebou nabudúce dobré okuliare alebo radšej lupu, lebo zloženie býva obyčajne písané tými najmenšími písmenkami. Keď prebehnete niekoľko odsekov textu, ktorý obsahuje výrazy nevysloviteľné pre väčšinu populácie, narazíte na poriadnu hromadu chemikálií a kovov.
Naozaj si chcete niečo takéto natierať na telo každý deň? Ak vás až do dnešného dňa nenapadlo zaoberať sa zložením kozmetických výrobkov, možno sa váš prístup zmení po prečítaní nasledujúceho textu.
Ak si nechcete vedome ničiť zdravie, vyhýbajte sa za každú cenu týmto 7 zložkám!
1. Parabény
Parabény sú nesporne najpoužívanejšie konzervačné látky v kozmetickom priemysle. Výskumy však naznačujú možné súvislosti vzniku rakoviny prsníka u žien a rakoviny semenníkov u mužov s dlhodobým používaním parabénov. Vďaka tomu sa teraz na trhu množia výrobky, ktoré na svojom obale hrdo vyhlasujú „paraben-free“ (neobsahujúce parabény).
2. Ropa
Prečo kozmetiku z ropy zásadne nemáte kupovať? Napríklad preto, lebo môže byť karcinogénna, spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a bráni pokožke dýchať.
3. Fenoxyetanol (Phenoxyethanol)
Keďže spotrebitelia si uvedomujú možné problémy s parabénmi, objavil sa novší konzervačný prostriedok s názvom „fenoxyetanol“ a našiel si svoju cestu dokonca aj do biokozmetiky, ktorú si radi vyberáme ako bezpečnejšiu alternatívu starostlivosti o pokožku. Fenoxyetanol sa bežne používa v rôznych výrobkoch, od výrobkov na umývanie tváre či tela, až po hydratačné krémy a make-up. Niektoiektoré štúdie však potvrdzujú, že táto konzervačná látka vykazuje toxické účinky na telo už aj pri slabých koncentráciách.
4. Dioxíny
Tieto patria k tým najhorším z nebezpečných chemických látok a naozaj si na ne dajte pozor. Napriek tomu, že dioxíny existujú v potravinovom reťazci ako látky znečisťujúce životné prostredie, našli si svoju cestu aj do mnohých výrobkov starostlivosti o pleť. Vzhľadom na to, že ide o perzistentné zlúčeniny, pretrvávajú v tele dlhšiu dobu.
Dioxíny sú hormonálne aktívne látky a sú jedovaté pre telo a orgány. Dioxíny nebudú uvedené na etikete, ale sú často obsiahnuté v antibakteriálnych látkách, ako sú Triclosan, PEG a laurethsulfát sodný (SLES).
5. Nikel
Každý z nás je vystavený malému množstvu niklu, väčšinou prostredníctvom potravín, vzduchu, pitnej vody, pôdy, prachu a kontaktu s výrobkami, ktoré ho obsahujú, vrátane kozmetiky. Pokiaľ ide o nízku hladinu, všetko je v
poriadku. Problém však nastáva pri zvýšenom výskyte niklu. To môže viesť k poškodeniu zdravia v závislosti od druhu kontaktu s niklom a tiež od jeho intenzity. Nikel a jeho zliatiny boli pre človeka klasifikované ako potenciálne karcinogénne. Bežná je tiež alergia na nikel, ktorá môže spôsobiť vážnu kontaktnú dermatitídu.
6. SLS (Sodium Lauryl Sulfate)a SLES (Sodium Laureth Sulfate)
Ako SLS, tak aj SLES sú lacné a vysoko účinné peniace prísady. Ak sa teraz hneď pozriete do kúpeľne, nájdete ich v zozname zložiek mnohých umývacích aj skrášľovacích výrobkov – od zubnej pasty cez sprchový gél až po šampón. Výrobky bez týchto látok možno nemajú takú bohatú penu, ale sú rovnako účinné a neškodia vášmu zdraviu. Ide len o to, aby ste si na ne zvykli.
7. Formaldehyd
Formaldehyd je známy karcinogén, ktorý sa spája s leukémiou, rakovinou pankreasu a kože, spôsobuje podráždenie kože a aj cirhózu. Obvykle sa vyskytuje v laku na nechty, lepidle na riasy, a vo výrobkoch na zjemnenie a narovnanie vlasov.
V dnešnej dobe našťastie stačí zadať do vyhľadávača heslo „prírodná kozmetika“ alebo „biokozmetika“ a získate zoznam mnohých značiek, o ktorých ste možno nemali ani tušenie. Ak však nechcete naletieť, zaujímajte sa hlavne o značky, ktoré sa môžu pýšiť certifikátom zaručujúcim naozaj prírodné zloženie. Vyskúšajte napríklad taliansku prírodnú kozmetiku, ktorej výrobky sú certifikované agentúrou ICEA.