Máte sedavé zamestnanie? 5 rád od ortopéda, ako v práci sedieť správne
31. augusta 2017
Ako vyzerať skvelo po prechode?
2. októbra 2017

9 tipov ako zvládnuť klimaktérium s úsmevom

Klimaktérium je obdobie v živote ženy, kedy sa zásadným spôsobom mení jej telo. Pociťuje nepríjemné zmeny nálady, návaly horúčavy a prehnané chute na jedlo. Pre väčšinu žien je toto obdobie doslova nočnou morou, ale nemusí to tak byť. Prinášame deväť rád ako sa so zmenami, ktoré v tele prebiehajú, vyrovnať bez problémov a vychutnávať si život.

 

1. Neľakajte sa príznakov

Zmeny môžu na prvý pohľad vyzerať hrozivo. Dokážu život znepríjemniť, ale nijakým spôsobom ho neohrozujú. Približne jedna tretina žien ich dokonca nepociťuje vôbec. Ďalšia tretina ich vníma v hranici znesiteľnosti a posledná tretina sa bez nejakej formy pomoci nezaobíde.

 

  1. K riešeniu pristupujte aktívne

Najhoršie čo môžete urobiť je začať sa ľutovať. Pokiaľ ste v prechode a vaša hormonálna hladina sa mení, môžete citlivejšie vnímať a reagovať na niektoré veci. Dôležitými pomocníkmi sú zmena životosprávy, zdravý pohyb, starostlivosť o vzťah a samú seba, doplnky stravy. Vhodné je aj nechať sa vyšetriť u gynekológa a v prípad potreby nasadiť adekvátnu liečbu.

 

  1. Zmeňte diétny režim

Väčšina žien, ktoré sa dostanú do obdobia prechodu začne priberať na hmotnosti. Ich zhadzovanie už nie je také jednoduché ako predtým a preto je dôležitá úprava stravovania. Jedlo si treba rozložiť minimálne na päť dávok počas dňa s minimálnym rozostupom 2-3hodiny. Zloženie jedál by malo byť vyvážené a obsahovať čo najviac zeleniny a morských rýb. Dôležité je strážiť si aj celkový energetický príjem. V žiadnom prípade nehladujte, pretože si môžete viac ublížiť ako pomôcť.

 

  1. Pohyb na čerstvom vzduchu

Aktívny pohyb prináša nielen rast svalovej hmoty, ktorá sa odbúrava lepšie ako tuk, ale navyše spevňuje telo a kostru. Nedostatok estrogénov môže viesť k rýchlejšiemu starnutiu organizmu. U žien, ktoré sa o seba starajú sa väčšinou prejavy spojené s prechodom dotýkajú menej.

 

  1. Starajte sa o vzťah

Pokiaľ ste doteraz vychovávali deti, a všetko okolo sa sústredilo len na ne, je na čase začať dbať o partnera. Ten by mal byť na prvom mieste. O vzťah sa treba starať dlhodobo, nielen v období blížiaceho sa prechodu. Ale ak to tak nebolo, nikdy nie je neskoro zalarmovať sily a snažiť sa vybudovať si pevné puto nanovo.

  1. Starajte sa o svoje telo

Nepatrí sem len pohyb.  Dôležité je dopriať si dostatok času na oddych a regenerovať. Zájdite na masáž, kozmetiku, do wellness, starajte sa o hydratáciu pleti, ktorá býva v období klimaktéria menej hydratovaná a zvyšuje sa riziko vrások. Vhodné sú aj doplnky stravy.  Jedným z nich je aj prípravok Sérélys, ktorý pomáha zmierniť výkyvy nálad, podráždenosť, depresie, či poruchy termoregulácie.„Sérélys pomáha ženám cítiť sa lepšie v období menopauzy vďaka obsahu čistého peľového extraktu. Na rozdiel od ostatných preparátov na trhu neobsahuje fytoestrogeny, a preto je vhodný aj pre ženy, ktoré z nejakého dôvodu nemôžu estrogény užívať,“  vysvetľuje gynekológ Španka.

 

  1. Nestrkajte hlavu do piesku

Prechod nie je bod, ktorým život končí. Ide o neodmysliteľnú súčasť života.  Nie je dobré sa kvôli tomu stresovať, ale rovnako ani sa tváriť, že sa nič nedeje. Snažte sa zaviesť preventívne opatrenia, aby zmeny neboli nočnou morou alebo zdrojom fyzických, či psychických zdravotných problémov.

 

  1. Nezanedbávate preventívne prehliadky u lekára

Minimálne raz za rok navštívte gynekológa, ktorý vám zoberie stery v rámci prevencie rakoviny kŕčka maternice, môže doplniť hormonálne vyštrenia, vyšetrenia na rednutie kostí a podobne. Všetky preventívne vyšetrenia sú plne hradené zo zdravotného poistenia.

 

  1. Nebojte sa liečby

Ak nestačí iba prevencia, je nutné aby lekár zvolil adekvátny spôsob liečby.  Netreba sa za to hanbiť, ale prijať to s úľavou. V prípade, že sú symptómy neznesiteľné a neviete si rady, liečba vám pomôže ich minimalizovať a vrátiť sa do normálnych koľají.